A megnövekedett rendelések miatt a kiszállítás várhatóan 5-7 napot vesz igénybe. Köszönjük türelmed és bizalmad!
Öko magazin

Komposztálás

2022.10.04 08:00
Komposztálás

Itt van az ősz, ezzel együtt a hulló falevelek betakarításának az időszaka. Amellett, hogy az égetés helyett, az összegereblyézett avar komposztba történő gyűjtése csökkenti az ökológiai lábnyomod, még a kerti gazdálkodásod szerves trágya ellátottságát is biztosíthatod, amiről biztosan tudod, hogy kemikáliáktól és vegyszerektől mentes összetevőket tartalmaz. Mai blog cikkünkben a komposztálásról hoztunk néhány hasznos tanácsot.

Hogyan “készül” a komposzt?

A komposzt a komposztálásból származó, sötétbarna színű, szilárd, morzsalékos anyag, amelynek igen magas a szervesanyag-tartalma.

A komposztálódás egy olyan biológiai folyamat, melynek során a szerves hulladékok (elsősorban növényi maradványok, élelmiszerek) a földben található élőlények munkájának és az oxidáció hatására (tehát egy aerob folyamatról beszélünk) humusz-szerű anyaggá alakulnak át, ami rendkívül gazdag tápanyagokban, például ásványi sókban és szén-dioxidban.

Mi kerülhet a komposztba?

  • Zöldség -és gyümölcshéj
  • Kávézacc, teafilter
  • Tojáshéj
  • Fű, levelek, gallyak, virágok
  • Fűrészpor, faapríték

Mi az, ami semmiképp se kerüljön bele?

  • Fém, műanyag, üveg, veszélyes anyagok
  • Építési törmelék
  • Fertőzött, gombás növényi részek
  • Fáradt olaj, zsír
  • Citrus -és diófélék levele, ugyanis savasságuk miatt azok nehezebben bomlanak.

Figyelj az arányokra!

Nem csupán az “összetevőkre” kell hangsúlyt fektetni, hanem az arányokra is! A komposztálódási folyamatok ideális minőségéért, megfelelő mennyiségű szénnek és nitrogénnek kell jelen lennie. Ez az arány kb. 75% zöldhulladékot, így zöldség, gyümölcs, fű - tehát nitrogéntartalmú anyagokat és 25% barnahulladékot, így gallyak, forgács, mulcs - tehát széntartalmú anyagokat jelent.

Fény és nedvesség:

A komposztot soha ne túl napos helyre tedd, hiszen kiszáradhat, azonban állandó nedvességnek sem szabad kitenni, hiszen az érési folyamatok leállhatnak.

Komposzt frissítés:

A komposztot 4-6 hetente egy vasvillával, vagy bármilyen alkalmas kerti eszközzel érdemes jól átforgatni, a külső részeket középre forgatni, hogy a bomlási és érési folyamatok ott is kellőképpen végbemehessenek.

Ha tudatosságot remek öko termékekkel fokoznád, akkor a Zoldcella.hu kínálatában megannyi újrahasznosítható és környezettudatos, zero waste terméket találsz, amelyek egyértelműen megkönnyítik majd a mindennapokat és hosszú távú megoldást nyújtanak egy zöldebb jövő érdekében.